درد چشم در کار با کامپیوتر

۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر

۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر

CVS مجموعه‌ای از علائم چشمی و بینایی است که براثر کار با کامپیوتر ایجاد می‌شوند. تقریباً ۴/۳ کسانی که زیاد با کامپیوتر کار می‌کنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می‌رسد با فراگیرتر شدن به‌کارگیری کامپیوتر در محل‌های کار و حتی در خانه‌ها تعداد کسانی که از CVS رنج می‌برند روبه افزایش باشد.

مهم‌ترین علائم CVS عبارت‌اند از: خستگی چشم، خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش و تاری دید.CVS همچنین ممکن است سبب درد در گردن و شانه‌ها نیز بشود.

حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده‌شده بر روی مانیتور می‌بینند. علت این امر این است که حروف چاپی کنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه‌های آن‌ها واضح‌تر است حال‌آنکه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه‌ها به‌وضوح حروف چاپی نیستند بلکه حروف از یک مرکز با کنتراست بالا شروع‌شده و به‌تدریج کم‌رنگ‌تر می‌شوند و پس از تبدیل به خاکستری کمرنگ ناپدید می‌گردند؛ بنابراین لبه‌های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.

سوزش چشم

سوزش چشم

کار با مانیتور و اشک چشم

یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است به‌طوری‌که افراد هنگام کار با کامپیوتر تقریباً ۱/۵ حالت عادی پلک می‌زنند. این مسئله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می‌شود تا پلک‌ها مدت بیشتری باز بمانند و درنتیجه اشک روی سطح چشم سریع‌تر تبخیر می‌شود.

 

به‌طور ارادی پلک بزنید

سعی کنید به‌طور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می‌شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. درصورتی‌که مشکل شما شدید باشد می‌توانید از قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کنید.

 

مرکز مانیتور را تنطیم کنید

مرکز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر پایین‌تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می‌شود پلک‌ها پایین‌تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه‌ها نیز می‌کاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میز کار تنظیم کرد به‌طوری‌که ساعد شما هنگام کار با keyboard موازی با سطح زمین باشد.

درد چشم در کار با کامپیوتر

درد چشم در کار با کامپیوتر

روشنایی اتاق را تنظیم کنید

مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده‌ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می‌کنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می‌توانید از صفحه‌های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده کنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می‌شود. این مسئله بخصوص زمانی که زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.

 

به چشمان خود استراحت دهید

سعی کنید هر ۵ تا ۱۰ دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه به نقطه‌ای دور نگاه کنید. این کار سبب استراحت عضلات چشم می‌شود. همچنین به شما وقت می‌دهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

 

سطح نوشته با مانیتور را تنظیم کنید

اگر مجبورید که متناوباً به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنید (خصوصاً در مورد تایپیست‌ها) ممکن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسئله سعی کنید صفحه نوشته‌شده را در حداقل فاصله و هم‌سطح با مانیتور قرار دهید. برای این کار می‌توانید از copyholder استفاده کنید. فاصله مانیتور با چشمان شما باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد.

 

روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید

میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می‌رسد روشنایی را زیاد کنید. درمجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شما احساس راحتی کنند. کنتراست مانیتور باید حداکثر باشد تا لبه‌های حروف بیشترین کنتراست را با نوشته خود پیدا کند.
مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم کنید. کیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد: Resolution، Refresh Rate و Dote Pitch

 

فرکانس مانتیور را تنطیم کنید

Refresh Rate نشان‌دهنده فرکانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فرکانس پایین می‌تواند برای چشم خسته‌کننده باشد و فرکانس‌های خیلی پایین سبب پرش تصویر می‌شوند. بهترین Refresh Rate حدود ۷۰ هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر که به Refresh Rate نیز بستگی دارد به تراکم پیکسل‌های تصویر بر روی مانیتور گفته می‌شود. هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می‌شود. به‌طورکلی هرچه Resolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به Refresh Rate نیز توجه داشت. گاهی Resolution بالا Refresh Rate پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب کرد که هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.

 

SHARPNESS مانیتورتان را تنطیم کنید

Dot Pitch بر sharpness تصویر مؤثر است و هر چه عدد آن کمتر باشد تصویر sharpتر است. بیشتر مانیتورها dot pitch بین ۲۵/۰ تا ۲۸/۰ میلی‌متر دارند. ۲۸/۰ میلی‌متر یا کمتر عدد مطلوب است.

Refresh Rate و Resolution را در ویندوز می‌توانید در Display Properties تنظیم کنید ولی dot pitch قابل تنظیم نیست.

 

عینک مناسب کامپیوتر تهیه کنید

اگر علی‌رغم رعایت توصیه‌های گفته‌شده بازهم دچار علائم CVS هستید می‌توانید از عینک‌های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل در دید متوسط است.

ما به‌طور معمول کمتر از دید متوسط استفاده می‌کنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می‌کنیم و یا اشیاء نزدیک. ولی مانیتور کامپیوتر دقیقاً در فاصله‌ای از چشم قرار می‌گیرد که مربوط به دید متوسط است.

اگر شما عینکی هستید عینک شما به‌احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی‌کند. برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

 

هنگام کار با کامپیوتر قوز نکنید

هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید گردن خود را راست و شانه را عقب بدهید.

قوز کردن هنگام کار طولانی با کامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه‌ها می‌شود.

اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم کنید که کاملاً به پشت شما بچسبد.

همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته زانوی شما در زاویه ۹۰ درجه قرار داشته باشد.

Keyboard و Mouse باید پایین‌تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.

اگر همچنان براثر کار با کامپیوتر دچار مشکلات چشمی هستید بهتر است به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *