لنزهای تماسی

کسانیکه برای اولین بار می‌خواهند از لنز تماسی استفاده می‌کنند با سؤالات بی شماری مواجه می‌شوند: اولین قدم چیست؟ برای تجویز لنز تماسی نزد چه کسی باید رفت؟ چگونه می‌توان پشت و رو بودن لنز را هنگام قرار دادن در چشم تشخیص داد؟ با خواندن این مقاله، اطلاعات مفیدی در این زمینه هاو موارد دیگر بدست خواهید آورد.

اولین قدم

اگر می‌خواهید از لنز تماسی استفاده کنید باید به چشم پزشک یا حداقل یک اپتومتریست خبره مراجعه نمایید و این شامل استفاده از لنز تماسی رنگی حتی در موارد زیبایی هم می‌شود. چرا؟ چون لنزهای تماسی یک ابزار پزشکی هستند که باید بطور مناسب توسط یک متخصص چشم تجویز شوند. چشم پزشک چشمتان را معاینه کرده و مطمئن می‌شود برای استفاده از لنز تماسی مشکلی ندارید و سپس لنز را برای شما نسخه می‌کند.

انواع لنزهای تماسی

لنزها بر حسب جنس لنز، فاصله زمانی که برای تعویض لنز لازم است و قابلیت خوابیدن با لنز در شب تقسیم بندی می‌شوند.

لنزهای تماسی از انواع مختلف پلاستیک ساخته شده‌اند که به دو گروه اصلی نرم و سخت تقسیم می‌شوند. لنزهای نرم ۲۵ تا ۷۹% آب دارند، کاملاً راحت هستند و استفاده کننده خیلی سریع به آن‌ها عادت می‌کند. در مورد لنزهای نفوذپذیر به گاز (Rigid Gas Permeable – RGP) زمان عادت کردن طولانی‌تر است، مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند و مقاومتشان نسبت به ایجاد رسوب روی سطح آن‌ها بیشتر است.

لنزهای نفوذپذیر به گاز برای کسانیکه دید با کیفیت بهتر می‌خواهند قابل توصیه است. لنزهای تماسی را بر حسب مدت زمانی که قابل استفاده‌اند و سپس باید دور انداخت نیز تقسیم می‌کنند. لنزهای RGP را می‌توان چند سال استفاده کرد ولی لنزهای نرم از لحاظ مدت زمان تعویض تقسیم بندی می‌شوند.

برنامه تعویض لنزهای نرم

نوع لنز نرم مدت زمان تعویض
قابل تعویض روزانه ۱ روز
قابل تعویض (با استفاده ممتد) ۱ هفته
قابل تعویض (با استفاده روزانه) ۲ هفته
قابل تعویض مکرر ۱ یا چند ماه
روش قدیمی یا سنتی سالانه

عمل آب مروارید‎

آب مروارید و ۱۸ نکته‌ای که باید در مورد آن بدانید

/
یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی چشم عمل جراحی «کاتاراکت» یا عمل جر…
ایفت ابرو و پیشانی

۳ روش مؤثر و کاربردی برای لیفت ابرو و پیشانی

/
لیفت پیشانی و ابرو یکی از روش‌های جوان‌سازی از طریق بالا کشید…
درد چشم در کار با کامپیوتر

۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر

/
۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر CVS مجموعه‌…