تزریق بوتاکس و ژل

بوتاکس چیست و چه عوارضی دارد؟

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی می‌شود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته می‌شود. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می‌شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است، دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تأیید FDA است.

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست؟

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به ۲ دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

  • کاربردهای درمانی
  • کاربردهای زیبایی
  • کاربردهای زیبایی بوتاکس
  • رفع چین و چرو کهای حرکتی، متوقف کردن پیشرفت چروک‌های ثابت مثلاً در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین‌های چانه و گردن.
  • بالا بردن ابروها
  • بالا بردن گوشه لب‌ها
  • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
  • بالا بردن نوک بینی
  • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلر ها و چربی بهبود چین‌های چانه

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است که متوسط آن ۳ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمانتزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می‌شود وبنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثردارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارواز زمان شروع آن کمتر بوده و پس از ۲ ماه کمتراز اثر یک ماه پس از تزریق است.

 بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب که اگر در کسی اثر آن کوتاه‌تر باقی ماند، قاعدتاً تزریقات در فواصل کوتا هتر و در مواردی که اثر دارو طولانی‌تر می‌ماند، فاصله تزریق‌ها طولانی‌تر می‌ماند باید توجه داشت که چون عضله فلج شده به تدریج لاغرترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تأثیر دارو طولانی است.

 تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقهٔ بیماری‌های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد، همچنین در خانم‌های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس تو صیه نمی‌شود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

به هیچ وجه و تنها دردی مختصر و گذرا حس می‌کنید.

آیا تزریق بوتاکس منجر به کبودی قابل توجه می‌شود؟

خیر. کبودی به دنبال تزریق بوتاکس ناشایع و معمولاً بسیار خفیف است.

آیا در صورتی که مصرف بوتاکس قطع شود، عضلات صورت دچار افتادگی بیش از پیش نمی‌شوند؟

به هیچ وجه. این اعتقاد از این جهت شایع است که این فرد مدتی تحت تأثیر بوتاکس حرکت عمده‌ای در محل تزریق ندارد واحساس سنگینی و کشیدگی می‌کند و با تمام شدن اثر دارو، این احساس را از دست می‌دهد و می‌تواند دوباره ناحیه مورد نظر را چین دهد. عکس‌هایی که قبل از تزریق گرفته می‌شود به طور مشخص برای اثبات همین مسئله است.

تزریق بوتاکس را از چه سنی می‌توان شروع کرد؟

بسته به علت کاربرد بوتاکس دارد. سازمان دارویی آمریکا FDA کاربرد زیبایی بوتاکس را بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سال مجاز شمرده است. بوتاکس در کودکان در درمان انقباضات عضلات نو احی مختلف از جمله کجی گردن به کار می‌رود که در این مورد تأیید FDA را داراست.

آیا بوتاکس عوارض عمده‌ای دارد؟

باید توجه داشت که بوتاکس حتماً عوارض هیچ دارویی از جمله بوتوکس صفر نیست، اما این دارو موردتایید سازمان دارویی آمریکا FDA می‌باشد. در عین حال تا کنون در کاربرد زیبایی بوتاکس در افراد بالغ عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است، به هر حال مطمئن‌ترین راه برای سلامت تزریق انجام آن نزد پزشک مجرب و مورد اطمینان است تا دارو و تکنیک استاندارد استفاده شود.

تزریق بوتاکس چه مدت طول می‌کشد؟

با رعایت حوصله و احتیاط معمولاً بیش از ۲ دقیقه وقت نمی‌گیرد.

آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین می‌برد؟

مطمئناً خیر. اولاً بوتاکس را به همهٔ نواحی صورت نمی‌توان تزریق کرد، زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می‌شود، ثانیاً گاهی برای درمان چین‌ها علاوه بربوتاکس باید از فیلرها (ژل‌ها) استفاده کرد. دو نمونه این قضیه را در شکل‌های ۱ و ۲ می‌بینید. در شکل ۱ چین از نوع حرکتی است و بابوتاکس به تنهایی درمان شده است. اما در شکل ۲ چین به شکل ثابت موقع آرامش و اخم کردن هم وجود دارد و بنابراین پس از کاهش آن بوسیله تزریق بوتاکس چون بیمار تمایل داشته است چین تا حداکثر ممکن درمان شود، از تزریق فیلر استفاده شده است.

عمل آب مروارید‎

آب مروارید و ۱۸ نکته‌ای که باید در مورد آن بدانید

/
یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی چشم عمل جراحی «کاتاراکت» یا عمل جر…
ایفت ابرو و پیشانی

۳ روش مؤثر و کاربردی برای لیفت ابرو و پیشانی

/
لیفت پیشانی و ابرو یکی از روش‌های جوان‌سازی از طریق بالا کشید…
درد چشم در کار با کامپیوتر

۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر

/
۱۰ راه حل برای کاهش علائم CVS در کار با کامپیوتر CVS مجموعه‌…